HIstorie

21. listopadu 2008 v 21:57 | Kájinka |  Obecně
Kdo by to byl řekl, ale cheerleading se může chlubit pěkně dlouhou historií trvající déle jak 120 let.

Cheerleading prvně vzniknul na univerzitě v americkem Princetonu již v roce 1880 jako davový pokřik "Rah rah rah, tiger tiger tiger, sis sis sis, boom boom boom ahhhhhh, Princeton Princeton Princeton!!", který měl povzbudit tamní univerzitní fotbalový tým. O pár let později absolvent Princetonu - Thomas Peebles - představil světu svoji myšlenku organizovaných pokřiků na univerzitě v Minessotě roku 1894. Avšak teprve až o čtyři roky povzději vstanul student minessotské univerzity Johnny Campbell před davem diváků a vedl je ve fandění. A tak se stalo, že z Campbella byl rázem úplně první cheerleader na světě. Brzy po této události minessotská univerzita zorganizovala "yell leader" tým, ve kterém byli 4 studenti - vše muži. Ačkoli je patrné, že 90% dnešních cheerleaders jsou ženy, tak samotný cheerleading vznikl jako čistě mužšká aktivita. Ženy začaly do cheerleadingu pronikat až v roce 1920, a to díky omezené kapacitě ženských sportů na univerzitě. Kolem roku 1940 se z cheerleadingu postupně stává spíše dámská aktivita…


Cheerleading samotný je nejvíce spojován s americkým fotbalem a pak také s basketbalem. Sporty jako fotbal, lední hokej, baseball či wrestling mají cheerleaders jen málokdy. Jediný baseballový ligový tým, který měl v r. 2006 cheerleaders, byl Florida Marlins.


Roku 1948 vytvořil Lawrence "Herkie" Herkimer Národní asociaci cheerleaders (NCA - National Cheerleaders Association), aby byla podpořena spolupráce mezi týmy. První setkání NCA se uskutečnilo roku 1949 a účastnilo se jej 52 dívek. Následující rok se setkání rozrostlo na 350 cheerleaders. Kolem roku 1950 již naprostá většina škol vytvářela své týmy a o deset let později se na cheerleading pohlíželo jako na základní středoškolský a vysokoškolský americký sport.


Organizované soutěže v cheerleadingu se prvně vynořily r. 1967 s prvním žebříčkem hodnoceni "Top Ten College Cheerleading Squads" a "Cheerleader All America", za které bylo udělováno ocenění od International Cheerleading Foundation (nyní WCA - World Cheerleading Association; Světová asociace cheerleaders). Roku 1978 Amerika dokonce zavedla soutěžní cheerleading do televizního vysílání kanálu CBS. Šlo o Collegiate Cheerleading Championship.


V 60. letech týmy Národní fotbalové ligy (NFL - National Football League) začaly organizovat profesionální týmy cheerleaders. A byly to právě Dallas Cowboys Cheerleaders, které se proslavily díky svým odhalujícím oblekům a rafinovaným tanečním pohybům. Debutovaly v sezóně 1972 - 1973, ale prvně byly k vidění na Super Bowl X r. 1976. Toto způsobilo, že obraz cheerleadingu se navždy změnil a spoustu ostatních NFL týmů je napodobovalo. Většina profesionálních týmů cheerleaders by tak byla dnes špíše popsána jako taneční skupina, která zřídkakdy, pokud vůbec, aktivně podporuje dav k hlasitému fandění nebo současně provádí cheer pohyby.


V 80. letech se do moderního cheerleadingu navíc přidaly obtížné stunty a gymnastika, které se propojily do tanečků a dnes jsou považovány za běžnou praxi. Organizace cheerleaders začaly vyžadovat bezpečnostní pravidla, limity a nabídly kurzy bezpečného trénovaní pro trenéry. V nynější době se odhaduje, že v jen v Americe je okolo 4 milionů cheerleaders.

Zdrojík:Je to ze stránky konkurenčního týmu IM Cheer Pardubice
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama